VAJİNA GENİŞLETME AMELİYATI

VAJİNA GENİŞLETME OPERASYONU
Vajina Genişletme Ameliyatı

Doktor Öğretim Üyesi Ayşe KONAÇ

Vajina Genişletme Ameliyatı

Vajina, çeşitli nedenlerle bazen normalden daha dar olabilir ve bu durum cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. İlişki sırasında ağrı olmasına “disparoni” adı verilir. Vajina darlığı nadiren doğuştan olabildiği gibi, çoğunlukla geçirilmiş bazı vajinal ameliyatlar veya normal doğumlarda uygulanan epizyotomi (vajene yapılan kesinin onarımı) sırasında vajinanın fazla daraltılması sonrasında oluşan skar dokusu nedeniyle de meydana gelebilir. Bu durum, cinsel beraberlikte zorlanmaya ve ağrıya neden olabilir.

Vajina Darlığının Nedenleri

Doğuştan Vajina Darlığı: Nadir olmakla birlikte bazı kadınlar doğuştan dar bir vajinaya sahip olabilirler.

Vajinal Ameliyatlar: Mesane ve rektumun sarkması sonucu yapılan vajinal ameliyatlar sonrası vajina normalden daha dar ve kısa hale gelebilir. Rahim sarkması durumunda yapılan vajinal histerektomi (VAH operasyonu) sonrasında da vajina daralabilir.

Epizyotomi: Normal doğum sırasında vajen girişine yapılan kesinin onarımı sırasında fazla daraltılması, skar dokusu oluşumuna ve vajina darlığına neden olabilir

Vajina Darlığının Sonuçları

Vajinanın normalden fazla dar olması, cinsel ilişkide ağrıya neden olur. Cinsel ilişkide ağrı hisseden bir kadının haz alması mümkün değildir. Bu durum, zamanla cinsel isteksizlik ve soğukluğa yol açabilir ve eşler arasında huzursuzluğa neden olabilir.

Vajina Genişletme Ameliyatı Nedir?

Vajina genişletme ameliyatı, vajina daralması nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık yaşayan kadınlara uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyat, vajina girişinin ve vajinal kanalın genişletilmesini amaçlar, böylece cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık azalır ve cinsel yaşam kalitesi artar.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Vajina daralması şikayeti olan hastalar, öncelikle güvendikleri bir jinekolog tarafından ayrıntılı bir muayeneden geçmelidir. Jinekolojik muayene sonrasında kesin tanı konulabilir ve gerekiyorsa operasyon planlanabilir.

Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina genişletme ameliyatı, genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında yapılır. Ameliyat süresi genellikle 1-2 saat arasında değişir. İşlem sırasında, vajina girişindeki ve kanalındaki daralmaya neden olan skar dokusu dikkatlice çıkarılır ve vajina genişletilir. Ameliyat sonrası genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanılır, bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Vajina genişletme ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle 4-6 hafta sürer. Bu süre zarfında, cinsel ilişkiden ve yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınılması önerilir. İyileşme süreci boyunca doktor tarafından verilen talimatlara dikkatle uyulması önemlidir.

Vajina Genişletme Ameliyatının Avantajları

Ağrının Azalması: Vajinal daralmanın neden olduğu ağrı ve rahatsızlık önemli ölçüde azalır.

Cinsel Hazzın Artması: Vajinanın genişletilmesi ile cinsel ilişki sırasında rahatlık artar ve cinsel haz yeniden kazanılır.

Artan Yaşam Kalitesi: Ağrı ve rahatsızlığın azalması, hastaların genel yaşam kalitesini iyileştirir.

Psikolojik Rahatlama: Cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık yaşanmaması, cinsel isteksizlik ve soğukluk gibi psikolojik sorunların azalmasına yardımcı olur.

Genital Estetik Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin 
www.vagenestetigi.com

Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.
Sitemizde bulunan 0533 136 39 80 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak veya WhatsApp üzerinden 
detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Hemen bizi arayın ve randevunuzu alın.

İDRAR KAÇIRMA SORUNU

İdrar kaçırma genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve kadınlar için çok rahatsızlık veren ve utandıran bir durumdur. Ancak bazen genç yaştaki kadınlarda da çeşitli nedenlerle idrar..

VAJİNA DARALTMA İŞLEMİ

Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik tamamen düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres sinkontinans (hapşırma, ıkınma vs. gibi nedenlerle...

DOĞUM DİKİŞ İZLERİ

Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve vajinanın düzensiz bir şekilde yırtılmasını önlemek amacı ile genellikle ”epizyotomi” denilen özel bir kesi yapılır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Diğer adıyla hymen rekonstruksiyonu (kızlık zarı dikimi) hymenin yeniden oluşturulması için yapılan bir ameliyattır. Kızlık zarı dikimi yaklaşık 15-20 dakikalık bir işlemdir...