İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Doktor Öğretim Üyesi Ayşe KONAÇ

İdrar Kaçırma Problemini Tamamen Aşın
İstemsiz İdrar Kaçırma (Stres İnkontinans)

İdrar kaçırma, genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve kadınlar için rahatsızlık veren bir durumdur. Ancak genç kadınlarda da bazı nedenlerle görülebilir. İnkontinans, istemsiz idrar kaçırma anlamına gelir ve birçok nedenden kaynaklanabilir.

Örneğin; idrar torbası enfeksiyonları, mesane taşı, operasyonlar sonrası gelişen komplikasyonlar, nörolojik hastalıklar gibi etkenler bu duruma sebep olabilir.

Bu hastalarda altta yatan nedenin belirlenmesi ve buna uygun tedavi edilmesi önemlidir.

Gerçek Stres İnkontinans

Gerçek stres inkontinans, mesane ve uretra arasındaki normal anatomik yapıdaki bozulmadan kaynaklanır. Bu durum, idrar kaçağına neden olabilir. Genellikle zor doğumlarla ilişkilendirilir.

Detrüssor İnstabilitesi (İdrar Torbası Kasının Kasılma Bozukluğu)

İstemsiz mesane kasılmaları, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve idrar kaçırma problemlerine yol açabilir. Bu durum, ani mesane kontrol kaybıyla belirti verir.

Tedavi Yöntemleri

Bu hastalıkların tedavisi, nedenine bağlı olarak medikal veya cerrahi yöntemlerle yapılabilir. Başarı oranları yüksektir. Ancak ameliyat öncesi detaylı bir değerlendirme yapılmalıdır.

Ameliyat sonrası dönemde düzenli kontroller önemlidir ve tam iyileşme süreci yaklaşık 30-40 gün sürebilir.

İdrar kaçırma problemi, sadece fiziksel rahatsızlıklara değil, aynı zamanda kişinin psikolojik ve sosyal yaşamını da etkileyebilir. Bu durum, kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayabilir ve sosyal ilişkilerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Dolayısıyla, bu sorunun tedavisi sadece fiziksel iyileşme değil, aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini artırmayı da hedeflemelidir.

Femilift Lazer Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin 
www.eniyidoktorkim.com

Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.
Sitemizde bulunan 0533 136 39 80 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak veya WhatsApp üzerinden 
detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Hemen bizi arayın ve randevunuzu alın.

VAJİNA DARALTMA İŞLEMİ

Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik tamamen düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres sinkontinans (hapşırma, ıkınma vs. gibi nedenlerle...

DOĞUM DİKİŞ İZLERİ

Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve vajinanın düzensiz bir şekilde yırtılmasını önlemek amacı ile genellikle ”epizyotomi” denilen özel bir kesi yapılır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus, kadınlarda oldukça sık olarak görülen bir cinsel işlev problemidir. Cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen 1/3 alt pelvik kaslarının istemsiz (kontrol dışı) kasılmasına...

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Diğer adıyla hymen rekonstruksiyonu (kızlık zarı dikimi) hymenin yeniden oluşturulması için yapılan bir ameliyattır. Kızlık zarı dikimi yaklaşık 15-20 dakikalık bir işlemdir...