AVRUPA GENİTAL ESTETİK BİLİM KOMİTE ÜYESİ

AVRUPA GENİTAL ESTETİK BİLİM KOMİTE ÜYESİ

AVRUPA GENİTAL ESTETİK BİLİM KOMİTE ÜYESİ

0212 660 88 46

0533 136 39 80 - 0538 274 14 13

Kadınlarda İdrar kaçırma genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve kadınlar için çok rahatsızlık veren ve utandıran bir durumdur. Ancak bazen genç yaştaki kadınlarda da çeşitli nedenlerle idrar torbasının (mesanenin) sarkması durumunda (zor doğum, bağ dokusu hastalıkları, bazı genetik hastalıklar nedeniyle vs.) da idrar kaçırma durumu olabilir.

İnkontinans, istemsiz idrar kaçırma anlamındadır. Nedenleri arasında birçok faktör vardır örneğin; idrar torbası enfeksiyonları mesane taşı, mesane tümörü, operasyonlardan sonra gelişen fistüller, radyasyon ve enfeksiyon sonrası gelişen skar dokusu, İnme (felç) multipl skleroz (MS) hastalığı, parkinson hastalığı, senil demans (yaşlılığa bağlı bunama),omurilik hasarı ya da kullanılan bazı ilaçlar (anti antidepresan, idrar sokturucu ilaçlar, psikolojik ilaçlar, diyabet, depresyon, guatr gibi bir çok hastalık buna neden olabilir.  

Bu hastaların öncelikle altta yatan nedeninin bulunması ve ona yönelik tedavi edilmeleri gerekir.

Gerçek Stres İnkontinans
Gerçek stres inkontinans, mesane (idrar torbası) ve uretra (dış idrar deliği) arasındaki normal anatomik açının kaybolması nedeniyle olur. Açının kaybolması nedeniyle, mesane içi basınç, uretra (dış idrar deliği) içi basıncı aşar ve idrar kaçağı olur. Gerçek Stres Inkontinans tüm vakaların % 75-80'inden sorumludur. Zor vajinal doğumlar bu tur inkontinans oluşumuna neden olabilirler. Genellikle sistosel (idrar torbasi sarkması), rektosel (barsak sarkması) ve uterus prolapsusu (rahim sarkması) ile birlikte görülür.

Detrussor İnstabilitesi (İdrar Torbası Kasının Kasılma Bozukluğu)
İstemsiz mesane (idrar torbası) kasılmaları iltihap, tümörler veya estrojen eksikliğinin neden olduğu duyusal sıkışma inkontinanstan kaynaklanabilir. Hasta ani olarak mesanesini kontrol edemediğini fark eder ve bunu tuvalete yetişememe ve idrar kaçırma takip eder. Bazı hastalarda multipl skleroz gibi hastalıklardan kaynaklanabilir bazen karin içi ameliyatlarından sonra da olabilir. Kesin olarak bilinmemekle birlikte idrar torbası (mesanenin) sinirlerindeki bozulmalardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Gerçek Stres Inkontinanslı hasta genellikle öksürürken, hapşırırken, merdiven çıkarken, gülerken vs. idrar kaçırır. Detrussor instabilitesi dediğimiz idrar torbası kasının kasılması bozukluğunda ise istirahat halinde iken ya da sıkışmayı takiben idrar kaçırma olur. Hikayedeki işeme günlüğü faydalı olabilir. İşeme günlüğünde hasta günlük idrara çıkma sayısını, ağızdan sıvı alımını, günlük idrar miktarını ve istemsiz idrar kaçırma zamanını not eder.

Fizik muayenede inkontinansın diğer nedenleri araştırılır. Muayenede çoğu zaman sistosel, rektosel veya uterus prolapsusu gibi bulgular görülebilir. Pelvik bir kitle de görülebilir. Menopoz sonrası dönemde de östrojen eksikliğine bağlı olarak inkontinans görülebilir.

Tedavi
Bu tur hastalıkların nedenine göre medikal ve cerrahi tedavisi yapılabilmektedir. Cerrahi tedavisinde günümüzde birçok yeni yöntem uygulanmaktadır. Bunlar karından Burch operasyonu ya da vajinal yoldan TVT (transvajinal teyp), TOT (transobturator teyp) yapılmaktadır. Burch operasyonu ya da Kelly suturu konularak on onarım operasyonu yapılabilmektir. Basari oranları %85’lerdedir.  Ayrıca üretra etrafına dolgu maddesi enjeksiyonları (perirüretral enjeksiyon) de uygulanabilir ancak bu yöntem daha az kullanılmaktadır.

Vajen daraltma ve düzeltme operasyonu sırasında özel bir ameliyat ile birlikte bu tür aşağıya sarkan idrar torbasının toplanması da yapılabilmektedir. Bu tür ameliyatları genellikle tecrübeli kadın doğum uzman doktorları yapmaktadır ve sonuçlar % 85 -90 arasında başarılı olmaktadır. Böyle bir ameliyata gerek olup olmadığına genellikle hastayı muayene eden jinekolog doktor karar verir. Ameliyat öncesi iyi bir anamnez alınmalıdır. Bazı tetkikler yapılmalıdır örneğin;
TİT (tam idrar tahlili), idrar kültürü, bazen ürodinami dediğimiz özel bir tetkik, diyabet hastalığı ya da nörolojik bir hastalığın olup olmadığı da iyice araştırılmalıdır. Eğer uygun ise bu ameliyat yapılmalıdır. Hastalar genel olarak ameliyattan sonra ayaktan evine gidebilirler.

Ameliyat sonrası mutlaka doktorun verdiği ilaçlar düzgün olarak kullanılmalı, pansumanlar düzenli bir şekilde yapılmalı doktorun çağırdığı günlerde kontrollere gidilmelidir. Bu ameliyatlardan sonra tamamen iyileşme yaklaşık 30-40 günü bulur. 


Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.

Sitemizde bulunan 0533 136 39 80 veya 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak

daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Lazer ve Cerrahi Yöntemi İle 

Ağrısız Acısız Kızlık Zarı Dikimi 

Online Bilgi Alın!

www.kalicikizlikzari.com

Siteye Git

KADIN SAĞLIĞI


Kadın Sağlığı Hakkında

 Bilmek İstediğiniz

 Doğrular ve Yanlışlar 

Her Şey Bu Sitede. 

Online Bilgi Alın!

www.drayse.com

Siteye Git


VAKUM YÖNTEMİYLE KÜRTAJ


Kürtaj Hakkında 

Bilmek İstediğiniz  Her Şey

 Bu Sitede.

Online Bilgi Alın!

www.bayandoktor.net

Siteye Git